Brugia

Położone w północnej części Belgii miasteczko przyciąga co roku rzesze turystów, nawet w chłodne i deszczowe dni. Nazywana jest najbardziej romantycznym miastem Belgii oraz flamandzką Wenecją. Jej przepiękna architektura, kanały, malutkie mosty, parki to wszystko nadaje jej bardzo uroczego charakteru i sprawia, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych belgijskich miast. Przepięknie się prezentuje z perspektywy wody podczas rejsu po tutejszych kanałach.

Prawdziwy boom turystyczny na miasto nastąpił w 2002 roku, kiedy Brugia została wybrana Europejską Stolicą Kultury.

Leżąca w północno – zachodniej części kraju, w prowincji Flandria Zachodnia, Brugia jest bardzo ważnym portem śródlądowym, dzięki kanałom łączącym ją z Morzem Północnym i Gandawą.
Doskonale jest tu zachowana średniowieczna architektura i zabudowa w swojej pierwotnej strukturze. Historyczne centrum Brugii znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W zabytkowej dzielnicy Burg mieszczą się jedne z najpiękniejszych budowli w Brugii: ratusz Stadhuis oraz bazylika Świętej Krwi „Heilig Bloed Basiliek”, gdzie podobno znajduje się fiolka z krwią Chrystusa. Na głównym rynku „Grote Markt” znajdują się charakterystyczne hale targowe z XIII i XIV wieku oraz wieża zegarowa z 47 dzwonami. Rozpościera się z niej fantastyczna panorama miasta i doskonale widoczny układ zabudowy i przecinających miasto kanałów.

Brugia zyskała swą sławę za sprawą sztuki. Od XV wieku stała się kolebką malarstwa flamandzkiego. Stanowiła centrum mecenatu i rozwoju malarstwa średniowiecznego dzięki działalności takich artystów jak Hans Memling i Jan van Eyck. Tu też powstała szkoła malarska prymitywistów flamandzkich. Wielbiciele malarstwa, zwłaszcza flamandzkiego, na pewno powinni odwiedzić Muzeum Groeningen.

Brugia słynie także z wyrabianych tu od XVII wieku tzw. koronek brabanckich wytwarzanych metodą klockową.

Wielbiciele piwa zapewne chętnie udadzą się do tutejszego browaru Huisbrouwerij De Halve Maan. Browar powstał w XVI wieku, przetrwał dwie wojny i do dziś pracuje i wytwarza jedno z popularnych belgijskich piw: Brugse Zot Blond.

Brugia w pełni zasługuje na określenie, że jest to miasto „z klimatem”.

Comments are closed.