Bruksela

Stolica Belgii i stolica Unii Europejskiej, tu właśnie nie tylko ma swoją siedzibę król i belgijski parlament, ale także Unia Europejska, NATO i Euroatom. Czyni to z Brukseli prawdziwe serce Europy. Za sprawą nagromadzenia w jednym miejscu tak dużej ilości instytucji, w Brukseli jest największy odsetek urzędników na świecie. Na milion mieszkańców przypada ich aż około 700 tysięcy.

Cała aglomeracja Brukseli stanowi osobny region Belgii, obok Flamandii i Walonii, tzw. Region Stołeczny Brukseli. Oficjalnie posiada ona status miasta dwujęzycznego: francuskiego i flamandzkiego, choć ze względu na bardzo duża liczbę urzędników, można się tu bez problemu porozumieć po angielsku.

Przez wieki symbolem miasta był Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku, (żeńskim odpowiednikiem chłopca jest Jeanneke Pis, znajdująca się prawie vis’a vis). Średnio co kilka dni sikający chłopiec jest przepierany w przeróżne stroje przekazywane mu przez organizacje, stowarzyszenia, regiony czy państwa. Wszystkie stroje Manneken Pis’a są przechowywane w Muzeum Miejskim, jest ich już kilkaset.

Od czasu, kiedy w 1958 roku w Brukseli odbywało się EXPO znacznie bardziej rozpoznawalnym symbolem miasta jest tzw. Atomium. Ta monumentalna budowla przedstawiająca kryształ żelaza, powiększony 165 miliardów razy powstała by symbolizować ówczesne naukowe osiągnięcia. Budowla ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton. Składa się z 9 kul – atomów połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody ruchome. W najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa.

Bruksela może się poszczycić absolutnie przepięknym rynkiem czyli La Grand-Place, który ma swoje zasłużone miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto go odwiedzić kilka razu, o różnych porach dnia, ponieważ odnosi się wrażenie, że za każdym razem budynki mają inny kolor. A szczególnie bajecznie prezentuje się latem, kiedy pokrywa go dywan z kwiatów.
Niedaleko od Wielkiego Placu znajduje się fantastyczny budynek pasażu handlowego „Galerie Royales Saint-Hubert” pochodzący z  1847 roku. Pełno tu zwłaszcza ekskluzywnych sklepików z najlepszymi belgijskimi czekoladkami.

Dzielnica europejska to zdecydowanie nowoczesne oblicze Brukseli. Siedziby instytucji międzynarodowych to w większości potężne, przeszklone biurowce. Wielbiciele współczesnej architektury z pewnością będą zadowoleni z możliwości porównania i ocenienia urody tych budowli. Ten betonowo – szklany wizerunek miasta zdecydowanie ocieplają znajdujące się w okolicy parki, w których często można spotkać tutejszych urzędników relaksujących się w czasie przerwy. Tuż obok Parlamentu Europejskiego znajduje się rozległy Park Leopolda, a nieco dalej Park Pięćdziesięciolecia – Parc du Cinquantenaire. Centralnym punktem parku jest charakterystyczny Łuk Triumfalny. Na terenie parku znajdują się trzy muzea: Królewskie Muzeum Sztuki i Historii (Musees Royaux d’Art et d’Histoires), Królewskie Muzeum Armii i Historii Wojskowości (Musee Royal de l’Armee et d’Histoire Militaire) oraz Muzuem Motoryzacji (Autoworld).
W dzielnicy europejskiej funkcjonuje tzw. Parlamentarium, które  jest największym parlamentarnym, interaktywnym  centrum dla zwiedzających w Europie, pierwszą na świecie wystawą tego typu w pełni dostępną w 23 językach.

Brukselę można też przybyć „szlakiem murali”. Jest ich w mieście bardzo dużo, głównie dzięki inicjatywie Belgijskiego Centrum Komiksu.  Samo Centrum wielbiciele komiksów zdecydowanie powinni odwiedzić.

Na pewno warto po Brukseli pospacerować, zagubić się w labiryncie uliczek w centrum, spróbować frytek, gofrów, czekoladek i piwa. Smakosze piwa zapewne powinni się udać do słynnego Délirium Café znajdującego się nieopodal Gran Place. To kultowy lokal w Brukseli,  który w styczniu 2004r został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako miejsce, w którym równocześnie oferowano 2004 gatunki piw z ponad 60 krajów.
Bruksela to idealne miejsce dla miłośników city tourów i dobrego jedzenia!

Comments are closed.