Dunkierka

Dunkierka to najdalej na północ wysunięte miasto Francji, położone tuż przy granicy z Belgią. Jest to też bardzo ważny, trzeci pod względem wielkości port francuski.
Dunkierka bardzo ucierpiała w czasie II wojny światowej i niestety odbudowa miast nie przywróciła już jej dawnego blasku.

W historii Dunkierka zapisała się jako miejsce, skąd w 1940 roku, w czasie akcji o kryptonimie „Dynamo” , w ciągu kilku dni ewakuowano do Anglii ponad trzysta tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy. Tutaj też  4 marca 1947 został podpisany pomiędzy Francją i Wielką Brytanią tzw. Traktat z Dunkierki, o stałej pomocy wzajemnej przeciwko ewentualnej niemieckiej agresji. Był to pierwszy po II wojnie światowej pakt o bezpieczeństwie.

Nazwa miasta wywodzi się z dialektu zachodnioflamandzkiego i tworzy ją zbitka słów „dun” czyli wydma i „kerke” czyli kościół.
Ze względu na swoje nadmorskie położenie Dunkierka jest popularnym kurortem wakacyjnym wśród osób, które lubią wypoczynek połączony z wieloma miejskimi atrakcjami.

Całą panoramą miasta najlepiej podziwiać z tarasu widokowego wieży Le Beffroi de Saint-Eloi znajdującej się w historycznym centrum miasta. Dzwonnica ta jest pozostałością XV – wiecznego gotyckiego kościoła. Wysoka na 58 metrów, a mieści aż 48 dzwonów, z czego największy waży aż 5 ton.

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Sztuki Współczesnej (LAAC) oraz Muzeum Portowe z 6 statkami muzealnymi czy Muzeum Wojny.

Dunkerque

Comments are closed.