Gandawa

Kolejny obowiązkowy punkt programu w Belgii to właśnie Gandawa. Jest kwintesencją średniowiecznego miasta. Całą zabudowę miasta, układ ulic doskonale widać z trzech gotyckich wież: kościoła św. Michała, dzwonnicy i katedry. Ten widok przenosi wprost  do średniowiecza. Głównym punktem miasta jest wieża widokowa beffroi „Het Belfort van Gent”, zwana wieżą smoka, będąca symbolem autonomii i niezależności miasta. Z kolei wspaniały widok na trzy wieże i panoramę miasta zapewni spacer mostem Świętego Michała na rzeką Leie.

Poprzecinana przez rzekę Leie  uchodzącą do Skaldy oraz przez kanał Gandawa-Terneuzen Gandawa przepięknie prezentuje się właśnie oglądana z perspektywy wody. Podczas rejsu po kanałach, nabiera dodatkowego uroku i magii, choć nawet sam spacer wzdłuż kanałów zapewni już niesamowite doznania.

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Katedra św. Bawona (St Baafskathedraak). Jej wnętrze to praktycznie galeria sztuki religijnej, a najbardziej wybitnym dziełem jest Ołtarz Gandawski, znany jako „Adoracja Mistycznego Baranka” autorstwa braci Huberta i Jana van Eycka. Można powiedzieć, że Jan van Eyck był dla malarstwa flamandzkiego tym, kim dla polskiej muzyki Chopin.

Praktycznie w samym historycznym centrum Gandawy znajduje się Zamek Gravensteen. Doskonale zachowany i odrestaurowany, pochodzący z XI-XII wieku zamek hrabiów Flandrii, to jedna z głównych atrakcji miasta. Połowa jego murów znajduje się od strony wody i prezentuje się wybitnie okazale w czasie rejsu po rzece.

Ulubionym miejscem spotkań zarówno mieszkańców jak turystów, pełnym restauracji i przytulnych sklepików jest Vrijdagmarkt czyli główny rynek. Zawsze od piątku do niedzieli organizowane są tu targi staroci.

Gandawa jest najważniejszym ośrodkiem uniwersyteckim Belgii. Znajdujący się tu Universiteit Gent, którego początki sięgają 1817 roku, to najważniejsza uczelnia o bardzo wysokim poziomie. Budynek biblioteki uniwersyteckiej tzw. Boekentoren czyli Wieża Książek, dzieło belgijskiego architekta Henry’ego van de Velde,  jest jednym z najbardziej znanych budynków w mieście. Pełno też w mieście bardzo ciekawych muzeów.

W Gandawie odbywa się bardzo wiele imprez i festiwali o światowym zasięgu. M.in. jeden z największych festiwali filmowych w Europie – Film Festival Ghent i jedna z największych imprez muzyczno-kulturalnych Gentse Feesten, a co pięć lat słynna wystawa i festiwal kwiatów Floralies Gantoises. Także cały rok to niewielkie średniowieczne miasto tętni życiem.

 

Comments are closed.